dle 9.7 8DLE
 
Інформація по новині
 • Переглядів: 2099
 • Автор: orusia voznuk
 • Дата: 28-11-2013, 15:44
28-11-2013, 15:44

Мишки з Холонева та Варковичів

Категорія: Публікації

Мишки – волинський шляхетний рід гербу «Корчак». У середині ХV ст. Петро Мишчич отримав за свою службу привілеї від Великого князя Литовського Свидригайла та короля польського Казимира ІV Ягеллончика на села Холонів (нині село Горохівського району), Холоневичі (нині село Ківерцівського району). Мишки-Варковські – нащадки Федора Богдановича Мишки. Згідно з ревізією Луцького замку у 1545 році Федору Мишці належала село Варковичі (нині село в Дубнівському районі Рівненської області). Він повинен був утримувати дві городні в Луцькому замку. Найвідоміший представник цього роду – син Федора, Михайло Мишка-Варковський, який починав свою стрімку кар’єру при дворі короля польського і Великого князя Литовського Сигізмуда ІІ Августа, як господарський дворянин та поллоний писар.Мишки з Холонева та Варковичів
Завдяки підтримці могутньої династії Радзивіллів у 1572 році Михайло отримав привілей на волинське каштелянство і таким чином, першим і останнім з роду посів місце в сенаті Речі Посполитої. Михайло народився в православній родині та у досить зрілому віці став протестантом але згодом повернувся в католицизм. Мишки-Холоневські мали величезний палац на Волині. Останнім власником Холонева був Зигмунд Марцелій. Нажаль палац зберігся лише на малюнках Наполеона Орди, на яких можна розгледіти всю красу того часу. Величезний палац складався з двох павільйонів та головного корпусу. На другий поверх вели масивні дубові сходи. В середині розміщувались дорогі каміни з білого мармуру, величезні дзеркала, розкішні меблі, велика книгозбірня, родинні портрети, колекція порцеляни. До палацу вели дві брами. За палацом були ставки. З усіх боків палац був оточений старим парком. Автором парку був відомий ірландський ботанік і майстер садово-паркового мистецтва Діонісій Макклер. В 1792 році Макклер отримує запрошення Михайлини Любомирської приїхати в Дубно. Після того він починає працювати на Україні довгий час. Він опорядкував понад 50 парків, частина з яких збереглася досі. Там де колись величаво та гордо стояв палац, нині – селянські городи. Палац було знищено під час Першої світової війни.
Мишки з Холонева та ВарковичівЩе один палац неймовірної краси залишився в Янові (нині село Калинівського району Вінницької області). В XV ст. Янів належав родині Мишків. Новий палац у Янові почав будувати Адам Холоневський. Точної дати початку та завершення забудови нема. Ймовірно, будівництво закінчувала вже його дружина Соломія. Вона і заснувала у Янові костел і монастир бернардинів. Після смерті Адама його маєтності успадковує син Рафаель. Правнук Рафаеля – Анджей, був останнім власником Янова. Колись в розкішних кімнатах палацу розміщувались неймовірні графські розкоші. Палац був жовтого кольору. Під палацом містилися величезні двоповерхові льохи. Права частина палацу відводилась під літні апартаменти господарів. Нині в палаці Холоневських розміщена Іванівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат. Визначною подією у житті міста було прокладення вузькоколійної залізничної дороги через графські землі у 1901 році. Граф дозволив будувати станцію через свої володіння лише за умови, що станція буде названа на його честь.
І волинський Холонів і вінницький Іванів (Янів) давно втратили свій графський шарм. Там де колись виблискувала розкіш – сьогодні сіра буденщина звичайної української провінції. Хоча графські сліди і залишились, та якось не так вони сьогодні вражають, бо після смерті господаря життя ніби зупинилося в його володіннях.

ОРИСЯ ВОЗНЮК,
науковий співробітник
ДІКЗ "Стародавній Володимир"
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сай як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім’ям.
<
Марія

7 грудня 2013 11:24

Інформація по коментарю
 • Група: Посетители
 • ICQ:
 • Реєстрація: 28.09.2013
 • Статус: Користувач offline
 • Публікацій: 0
 • Коментарів: 12
Жаль, що краса маєтків збереглася лише на малюнках Орди. Сьогодні б ці палаци були гарними привабами для туристів, а так - колгоспне поле. Не уміли совєти берегти архітектуру.
<
iruna K

13 січня 2014 11:20

Інформація по коментарю
 • Група: Посетители
 • ICQ:
 • Реєстрація: 13.01.2014
 • Статус: Користувач offline
 • Публікацій: 0
 • Коментарів: 3
повністю згідна від старовинних маєтків залишились тільки картинки і згадка про них.....
дуже гарна стаття
Информація
Користувачі, які знаходяться у групі Гости, не можуть лишати коментарі до даної публікації.

Хмарка тегів

Архів новин

Травень 2022 (5)
Лютий 2022 (3)
Січень 2022 (3)
Грудень 2021 (3)
Листопад 2021 (4)
Жовтень 2021 (1)
^